زنان خوشبین عمرشان طولانی تر است


تحقیقات نشان می دهد كه شاد بودن فایده دارد


مطالعه ای در آمریكا نشان داده است خطر بیماری قلبی و مرگ زودرس در زنانی كه خوشبین هستند كمتر است.

این مطالعه یافته های یك گروه از پژوهشگران هلندی را منعكس می كند كه نشان می داد خوشبینی باعث كاهش خطر بیماری قلبی در مردان می شود.

مطالعه تازه به روی تقریبا 100 هزار زن كه نتایج آن در نشریه علمی "سیركیولیشن" منتشر شده دریافت كه افراد بدبین از فشار خون و كلسترول بالاتر رنج می برند.

اما حتی پس از احتساب این عوامل خطرزا نیز، طرز نگرش افراد به تنهایی كافی بود تا خطراتی كه متوجه سلامتی آنهاست تغییر كند.

بررسی وضعیت زنان طی یك دوره هشت ساله نشان داد خطر ابتلا به بیماری قلبی 9 درصد و خطر مرگ در اثر همه عوامل 14 درصد در زنان خوشبین كمتر است.

در مقایسه، احتمال مرگ به دلایل مختلف در همان دوره زمانی در زنان بدبین كه افكار خصومت آمیزی نسبت به دیگران داشتند یا در مجموع به دیگران بی اعتماد بودند 16 درصد بالاتر بود.

یك احتمال این است كه افراد خوشبین با ناملایمات ها بهتر كنار می آیند و برای مثال ممكن است وقتی مریض می شوند بهتر از خود مراقبت كنند.

در این مطالعه، زنان خوشبین بیشتر ورزش می كردند و از همتایان بدبین خود لاغرتر بودند.

دكتر هیلاری تیندل سرپرست تحقیقات و استادیار علوم پزشكی در دانشگاه پیتزبورگ گفت: "اكثر شواهد حاكی از این است كه داشتن دید منفی در زندگی اگر طولانی و شدید باشد برای سلامتی خطرناك است."

یك سخنگوی بنیاد قلب بریتانیا گفت: "ما می دانیم كه احساسات خصمانه می تواند باعث آزاد شدن مواد شیمیایی خاصی در بدن شود كه ممكن است خطر بیماری قلبی را افزایش دهد، اما هنوز به طور كامل چگونگی و علت آن را درك نكرده ایم."

او افزود: "نگرش خوشبینانه یا كینه توزانه می تواند به رفتارهایی مانند سیگار كشیدن یا رژیم غذایی بد مربوط باشد، كه اینها نیز بر سلامت قلب اثر می گذارد."

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 20 دی 1388    | توسط: Gharibeh - khazan    |    | نظرات()