اگر خجالت می ‌كشید به خاطر بعضی بیماری ‌ها یا مشكلات ‌تان دكتر بروید و مشكل‌ تان را با او در میان بگذارید، بدانید كه شما تنها نیستید. در دنیا میلیون‌ها میلیون زن هستند كه مانند شما هستند. در این مقاله با 6 مشكل شایع زنانه كه بسیاری از خانم‌ها از در میان گذاشتن آن ها با پزشكان طفره می ‌روند، آشنا می‌ شویم.

تكرر ادرار

تعداد زیادی از زنان، مخصوصا در سنین بالا، دچار مشكلات مربوط به مثانه و كنترل ادرار می‌ شوند و از ابراز این موضوع خجالت می‌كشند؛ چرا كه تصور می ‌كنند وقتی كسی آموزش توالت رفتن را آموخت، باید همیشه قادر باشد تا خود را كنترل كند. این مشكل در دوران سالمندی نیز در میان این افراد زیاد دیده می ‌شود و هیچ‌كس نمی‌ خواهد و دوست ندارد دیگران متوجه این موضوع شوند چرا كه تكرر ادرار و گاه بی ‌اختیاری نشان ‌دهنده پیری است. اما از هر سه زن، یك نفر با تكرر ادرار ، زیر 35 سال سن دارد.

درمان

نشت ادرار در هر حالت و موقعیت، امری غیرطبیعی است اما نباید نگران شد، چرا كه درمان های مختلفی برای این افراد و افرادی كه دچار تكرر ادرار می‌ شود، وجود دارد بنابراین اگر شما دچار چنین مشكلی هستید، خجالت نكشید و پزشك خود را از این موضوع آگاه كنید. پزشك هرگز در مورد شما قضاوت نمی ‌كند و حتما در رفع مشكل به شما كمك می‌ كند.

قدم اول تعیین یك قرار ملاقات با پزشك، قدم دوم رفتن نزد پزشك و قدم سوم بیان مشكل یعنی من دچار بی‌اختیاری ادرار یا نشت ادرار شده‌ام، می‌ باشد. به همین سادگی بقیه را به پزشك بسپارید. تنها كافی است به سوالات او پاسخ دهید تا راه‌حل و درمان‌ های مناسب را به كار ببندید.

اگر سعی كنید خودتان مشكل خود را حل كنید، مطمئن باشید كه وضع بدتر خواهد شد.

بعضی از زنان كه مبتلا به مثانه بیش ‌فعال هستند، دریافت مایعات خود را محدود كرده و این می‌ تواند سبب بروز عفونت و التهاب مثانه شود. تكرر ادرار امر طبیعی نیست اما در سال‌ های قبل از یائسگی شایع است.

به گفته محققان مایوكلینیك، داروها، تغییرات رژیم ‌غذایی و ورزش ‌هایی به نام كژل برای تقویت عضلات می‌ تواند به كنترل ادرار كمك شایانی كند.

اما بی‌اختیاری ادراری می‌ تواند علامتی از یك بیماری زمینه‌ ای باشد و نیاز به ارزیابی‌های بیشتری داشته باشد، حتی می ‌تواند عارضه جانبی دارویی باشد كه شما دریافت می‌ كنید.

2- دفع گاز

هر فردی گاز دفع می ‌كند و این، امری طبیعی است تا از این طریق از ایجاد نفخ و مشكلات بعدی آن جلوگیری ‌شود؛ اما هستند كسانی كه بی‌اختیار دچار دفع گاز می ‌شوند.. دفع گاز خیلی از اوقات مرتبط با غذایی است كه مصرف می ‌كنید. پس حتما این موضوع را با پزشك خود در میان بگذارید.

درمان

خیلی اوقات با تغییر رژیم غذایی و تعدیل غذاها و مصرف داروها این مشكل در شما رفع می‌شود.

عوامل زیادی هستند كه می‌ توانند سبب دفع گاز شوند نظیر خوردن بعضی از مواد غذایی مانند نخود و لوبیا، مصرف سبزیجات خام و یا  بلع هوا هنگام خوردن غذا(مثلا حرف زدن موقع غذا خوردن).

3- سندرم روده تحریك ‌پذیر

سندرم روده تحریك ‌پذیر با درد شكم و تغییر در وضعیت اجابت مزاج مشخص می‌شود. حركات زیاد روده‌ها یا كاهش حركات آن به بروز اسهال‌ های مكرر معده‌ای و یبوست منجر می‌ شود. افرادی كه دچار این مشكل می‌ شوند، از بیان این موضوع معمولا خجالت‌ می ‌كشند؛ چرا كه احساس می‌ كنند متفاوت ‌تر از دیگران دچار حس دفع مدفوع می ‌شوند. این مشكل در میان زنان شایع ‌تر است اما خوب است بدانید كه روش‌ ها و درمان ‌های مختلفی می ‌تواند شرایط را برای این افراد قابل تحمل ‌تر كند.


4- تعریق بیش از حد

بسیاری از زنان به خاطر این كه زیاد عرق می ‌كنند، خجالت می ‌كشند؛ چه كف دست‌شان عرق كند، چه لباس ‌های زیرشان، لازم است كه تعریق توسط پزشك مورد ارزیابی قرار بگیرد.

درمان

همان ‌طور كه برای سایر مشكلات زنان درمان‌ های لازم وجود دارد، برای رفع تعریق هم داروها و اسپری‌ های مختلفی موجود است اما در موارد شدید تزریق ماده‌ای به نام بوتاكس می‌ تواند راه‌ حل كاهش تعریق در دست‌ها ، پاها و زیر بغل باشد.

بسیاری از خانم‌ها به خاطر همین مشكل از انجام فعالیت خودداری می‌ كنند و حتی در مكان‌ های عمومی ورزش نمی ‌كنند كه این می‌ تواند ضررهای بیشتری برای آن ها داشته باشد.

5- بوی نامطبوع بدن

خیلی از خانم ‌ها فكر می ‌كنند كه فقط آن ها هستند كه بدن ‌شان بو می ‌دهد و این روی ذهنیت‌‌ آن ها نسبت به بدن و احساس خود نسبت به همسرشان تاثیر گذاشته و روابط زناشویی‌ شان را هم تحت تاثیر قرار می ‌دهد.

درمان

اگر علت، عفونی باشد، مصرف داروهای مناسب سبب بهبود بیماری و رفع مشكل می‌ شود و در غیر این صورت، شیوه‌ های دیگری برای كاهش و حتی رفع بوی بد واژن نیز وجود دارد.

6- كاهش میل جنسی

بسیاری از زنان از بیان این كه میل جنسی ‌شان كاهش پیدا كرده خجالت می‌ كشند. كاهش میل جنسی تاثیرات روانی، جسمی و حتی اجتماعی روی زنان می ‌گذارد و به افسردگی آن ها منجر می‌ شود بنابراین نیاز به بررسی همه‌ جانبه دارد تا تعیین شود كه علت آن چیست؟ ممكن است یك خانم مسئولیت مراقبت از والدین سالخورده خود را داشته باشد و یا در محیط خانه شرایط مناسبی را برای بودن با همسر نداشته باشد. این عوامل همه تاثیرات جسمی و روحی روی زنان می ‌گذارد. گاه كاهش میل جنسی به دلیل افسردگی ،اضطراب و تصویر ذهنی بد نسبت به خود هم ایجاد می ‌شود. بیماری ‌های مزمنی نظیر بیماری‌ های قلبی ، دیابت و بعضی داروها هم می ‌توانند نقش مهمی در كاهش میل جنسی داشته باشند.

ترجمه: مژگان ‌كریمی

نوشته شده در تاریخ شنبه 19 دی 1388    | توسط: Gharibeh - khazan    |    | نظرات()