خانه‏ تان می ‏تواند شما را چاق كند

ضرب‌ المثلی هست كه می ‌گوید خانه ی من قصر من است؛ مهم نیست كه این خانه بزرگ باشد یا كوچك، چند تا اتاق و چند تا دست ‌شویی و حمام داشته باشد، مهم این است كه ما در خانه‌ مان سلامت باشیم و شرایط خانه طوری نباشد كه موجب بیماری، اضافه وزن و چاقی ما شود.

شاید بپرسید مگر خانه هم می ‎تواند آدم را چاق ‌كند؟ بله، ممكن است!

خانه‏ ای با امكانات خیلی زیاد می ‌تواند موجب بی‎ تحركی، تنبلی و حتی پُرخوری شود.

ولی نگران نشوید. این هم راه حل دارد.

با تغییرات ساده ای در خانه ‌تان می‌ توانید احتمال چاقی و اضافه وزن را كاهش دهید. در این قسمت راجع به آشپزخانه توضیحاتی می دهیم.

ادامه مطلب را حتما بخوانید . جالب است

از قاشق ‌های كوچك استفاده كنید

اندازه قاشق غذاخوری هم مهم است. بهتر است از قاشق‎ های كوچك ‎تر كه حجم كمتری غذا در آن جای می ‎گیرد استفاده كنید. استفاده از قاشقی كه میان آن شبیه چنگال خالی است، یك راه ساده برای كاهش مصرف غذاهایی مثل گوشت و یا برنج و ایجاد احساس رضایت از استفاده از این قاشق‎ ها است. این قاشق‌ ها در برخی رستوران ‌ها وجود دارد.

بشقاب ‎های بزرگ نخرید

تحقیقات وسیع روی رژیم غذایی افراد نشان می ‌دهد بیشتر افراد عادت دارند همه غذایی كه در بشقاب ‌شان ریخته می ‌شود را بخورند، حتی اگر غذایی كه در بشقاب ریخته شده است بیش از نیازشان برای رفع گرسنگی باشد. برای پرهیز از این موضوع محققان توصیه می‌ كنند كه همیشه ظروف كوچك ‌تری را برای خانه خود خریداری كنید. البته در مورد بشقاب سالاد استثنا قایل شوید. سعی كنید ظرف‌ های سالادی با قطر 17 تا 22 سانتی ‌متر بخرید. مردم اغلب دوست دارند كه بشقاب غذای ‌شان را پُر كنند، بنابراین آن ها هم ماكارونی یا برنجی كه در بشقاب با قطری بین 25 تا 30 سانتی ‌متر است را می ‌خورند، در حالی كه این بشقاب با این اندازه اگر پُر باشد برای 4 نفر كافی است.

نور كافی در آشپزخانه ایجاد كنید

درِ برخی از آشپزخانه ممكن است همیشه بسته باشد یا نور كمتری در آن روشن باشد. محققان با بررسی بیش از 400 نفر، دریافتند وقتی كه نور كمتر است احتمال این كه افراد بیشتر غذا بخورند، بیشتر است.

نور تار یا كم نوری شما را كمتر از وضعیت خود و این كه چه ‌قدر می‌ خورید آگاه می ‌كند و ممكن است نتوانید میزان غذا خوردن‎ تان را كنترل كنید.

به گفته محققان دانشگاه كالیفرنیا، روشنایی، شما را از آن چه خورده ‌اید مطلع می‌ كند و كمتر مستعد بیماری و چاقی و وسوسه شدن به خوردن می ‌كند.

با رنگ آبی اشتها‌ی ‌تان را مهار كنید.

خیلی ‌ها از تاثیر رنگ‌ ها روی رفتار‌شان اطلاع ندارند؛ مثلا نمی ‌دانند كه رنگ آبی یك سركوب ‌كننده ی اشتها است. در بررسی ‌های انجام شده مشخص شده است كه بسیاری از افراد نمی ‌توانند غذاهایی را بخورند كه رنگ آبی دارد. بسیاری از افراد از غذاهای آبی و ارغوانی به خاطر این كه در آن ها حس مسمومیت را ایجاد می ‌كند، پرهیز می ‌كنند. برای بهره بردن از این غریزه، می ‌توانید از بشقاب ‌های آبی استفاده كنید. دستمال سفره آبی بخرید یا برای غذا خوردن در مكانی بنشینید كه رنگ آبی مات داشته باشد. حتی می‌ توانید رنگ دیوارها را آبی كنید یا روی یخچال نور آبی نصب كنید تا بتوانید كمتر به سراغ غذاهایی بروید كه چاق ‌كننده هستند.

همچنین از استفاده از رنگ قرمز، زرد و نارنجی در‌ آشپزخانه و اتاق غذاخوری بپرهیزید، چرا كه مشخص شده كه این رنگ ‎ها تاثیرات زیادی روی سیستم اعصاب خودكار دارد و اشتها را تحریك می ‌كند. صاحبان كارخانه‎ های مواد غذایی از این فرصت استفاده می ‌كنند و با بهره‌ گیری از این عكس ‌العمل فیزیولوژیك بدن با استفاده از این رنگ، غذاها را متنوع و جذاب می ‌كنند. خیلی از رستوران‎ ها هم برای جلب توجه مشتری‎ ها از رنگ قرمز در دكوراسیون‌ استفاده می ‌كنند چون این رنگ ‌ها موجب ترشح بزاق دهان می ‌شود و احساس گرسنگی بیشتری را در ما ایجاد می ‌كند.

بازتاب رفتار خودتان را در آینه ببینید

قرار دادن یك آینه روی یخچال و یا نزدیك میز ناهارخوری ممكن است باعث شود شما سالم ‌تر غذا بخورید. در یك مطالعه به بیش از هزار و 300 نفر پیشنهاد شد كه می‌ توانند از غذای پُرچرب، كم‌ چرب و بدون چربی بخورند. در ضمن روبه‌ روی تعدادی از آن ها آینه ‌ای قرار داده شد. نتایج مشخص كرد،‌ كسانی كه در جلوی آینه غذا خوردند 22 تا 32 درصد كمتر از آن هایی كه در اتاق‌ شان آینه نبود، غذاهای چرب مصرف كردند.

غذا خوردن در مقابل آینه ممكن است ما را در مورد آنچه می ‌خوریم به فكر وا دارد.

به گفته محققان دانشگاه میشیگان وقتی شما در مقابله آینه قرار می ‌گیرید حتی به شكل ظاهری خود و تناسب اندام هم فكر می ‌كنید و این شما را به فكر لاغری و سلامت می ‌اندازد.

قرار دادن آینه در نزدیكی تلویزیون، روی میز ناهارخوری یا هر جای دیگری از خانه كه زیاد در آن فعالیت دارید، كمك می‌ كند تا كمتر غذا بخورید.

از آشپزخانه بروید بیرون

در برخی از خانه‌ های جدید، آراستگی و تجهیز خانه طوری است كه بخشی از آشپزخانه به عنوان محلی برای كار تعبیه شده است. این كار باعث چاق شدن شما می ‌شود، چرا كه هم برای انجام كارتان بی ‌تحرك خواهید بود و هم غذاهای خوش‌ مزه در دسترس شما هستند و نیازی ندارید كه كمی برای رسیدن به این غذاها قدم بزنید.

بلند شوید و برای انجام كارهای تان به اتاق بروید یا در اتاق مهمانی جایی را برای انجام كار در نظر بگیرید.

خیلی از افراد هنگام صحبت كردن با تلفن به آشپزخانه می ‌روند و روی صندلی آشپزخانه می ‌نشینند یا همان جا وسایل كار خود را پهن می‌ كنند. اطراف ما در آشپزخانه پُر از خوراكی و غذا است و این احتمال خوردن را در ما افزایش می ‌دهد.

توصیه در اتاق خواب

از خورشید فرار نكنید

به گفته ی محققان مركز بهداشت روان بیمارستان ماساچوست، بین محرومیت از نور با طیف مختلفی از اختلالات مرتبط با وزن از جمله افسردگی، بی ‌اشتهایی و پُرخوری عصبی و اختلالات پیش از قاعدگی ارتباط وجود دارد، پس به جای پرده ی ضخیم از یك پرده نازك و حریر روی پنجره‌ ها استفاده كنید. روزها پرده را كنار بزنید و بگذارید نور آفتاب داخل شود. مواجهه با نور خورشید هنگام صبح زود پیام ‌هایی را به ساعت بیولوژیك بدن فرستاده تا فیزیولوژی بدن شما را نسبت به محیط اطراف هوشیارتر كند.

شیوه ی زندگی شهرنشینی كنونی، باعث شده بسیای از افراد از نور كافی محروم شوند. این موضوع می‌ تواند اثرات واضحی روی انتخاب غذا و فعالیت جسمی و وزن ‌گیری ما داشته باشد. پژوهش‌ های انجام شده روی اختلالات فصلی نشان می ‌دهد كه افراد در نور كم و ناكافی اشتیاق زیادی به غذا خوردن دارند و بیشتر احساس خستگی و خواب ‌آلودگی و وزن‌ گیری دارند و برخی موارد حتی بیش از 13/5 كیلوگرم در مدت ماه‌ های تاریك زمستانی وزن اضافه می ‌كنند.

اگر قبل از طلوع خورشید از خواب بیدار شوید یا پرده اتاق‌ تان را كنار بزنید این نه تنها برای محیط خانه خوب است، بلكه یك ساعت طبیعی است كه شما را آرام با نور بیدار می ‌كند و این موجب شادابی و نشاط و سلامت بیشتر شما در زمستان می‌ شود.

رنگ ملایمی به دیوار بزنید

توجه كنید دیوار اتاق خواب را با یك رنگ ملایم مثل بنفش كم ‌رنگ یا هلویی رنگ كنید. بسیاری از رنگ‌ های نقاشی دارای اثرات آرام‌ كننده هستند. برای بهره‌ مندی از نور طبیعی خورشید از پرده‌ های روشن استفاده كنید. اگر می ‌خواهید اتاق خواب شما دارای نور صبحگاهی خورشید باشد، پرده ‌ای با رنگ زمینه‌ ای گرم انتخاب كنید. برای بهره‌ مندی از نور بعد ازظهر از پرده‌ ای با تُن زمینه‌ ای خنك استفاده كنید. بسیاری از كارخانجات سازنده رنگ، برچسب رنگ گرم یا سرد را روی محصولات خود می‌ زنند. استفاده از این فوت و فن‌ های انتخاب رنگ‌ های نقاشی برای تعدیل نور ورودی به اتاق خواب احساس طبیعی آرامش بخشی را در ما ایجاد می‌ كند.

به رنگ سایر لوازم و وسایل اتاق خواب هم توجه كنید. برای ملافه تشك خود رنگ سبز را انتخاب كنید و برای بالش رنگ آبی روشن انتخاب كنید. برای داشتن بهترین تاثیر پرده‌ هایی از این رنگ‌ ها كه نور را جذب كند، انتخاب كنید.

لباس گشاد نپوشید

افراد اغلب لباس‌ هایی كه به اندازه ی یك وجب بزرگ ‌تر هستند، می‌ خرند یا می ‌پوشند. این باعث می ‌شود كه بعد از رژیم گرفتن و لاغر شدن راحت‌ تر دچار اضافه وزن مجدد شوند. پوشیدن لباس‌ های تنگ و با سایز پایین افراد را موظف می ‌كند تا در رژیم گرفتن موفق‌ تر باشند. این به معنی این است كه وقتی به سایز پایین ‌تر رسیدید، همیشه لباس‌ هایی در همان سایز را تهیه كنید و لباس ‌های سایز بزرگ خود را دور بریزید.

آسوده بخوابید

نداشتن یك خواب خوب شبانه می ‌تواند در توانایی طبیعی بدن برای تولید و تنظیم و كنترل هورمون‌ های كنترل كننده مختلف وزن (انسولین، كورتیزول و هورمون‌ های تیروئیدی) اختلال ایجاد كند. این عدم تعادل، سلول ‌های بدن را به ذخیره چربی بیشتر و كاهش توانایی سوزاندن چربی بدن تشویق می ‌كند. كمبود خواب همچنین باعث می ‌شود كه علاقه ی افراد به كنترل وزن كمتر شود.

برای این كار و رسیدن به آرامش، محیطی خواب ‌آور را در اتاق خود ایجاد كنید. از یك خوش‌ بو كننده روی بالش خود استفاده كنید. مطالعات نشان می ‌دهد كه خوش ‌بوكننده‌ هایی مثل عطر سنبل موجب آرامش سیستم عصبی شده و احساس آرامش را بیشتر كرده و كیفیت خواب را بهتر می ‌كند.

توصیه در اتاق نشیمن

تلویزیون را خاموش كنید

یكی از بهترین راه‌ ها برای پرهیز از زیاد خوردن و كم ورزش كردن خاموش كردن تلویزیون است

به چیدمان مبلمان توجه كنید

جای مبلمان و صندلی‌ ها در برخی فعالیت‌ های شما تاثیرگذار است. به جای این كه مبلمان را جلوی تلویزیون قرار دهید، آن ها را طوری بچینید كه فقط هنگام صحبت و گفتگو از آن استفاده كنید. سعی كنید كمتر مبلمان را در مقابل تلویزیون قرار دهید. اگر چه هنگام نشستن و صحبت كردن روی مبلمان كالری كمی از بدن ما سوزانده می شود اما این میزان بیشتر از زمانی است كه ما در مقابل تلویزیون می ‌نشینیم و به آن نگاه می ‌كنیم. حداقل شما به خاطر دیدن تبلیغات تجاری هر غذا در رژیم غذایی خود تحریك نمی ‌شوید. نیم ساعت وقت برای تغییر چیدمان جدید مبلمان بیش از 200 كالری از ما می ‌سوزاند. همچنین حركت دادن صندلی‌ ها و دور كردن آن ها از تلفن سبب می‌ شود تا افراد برای جواب دادن به تلفن بایستند و یا كمی حركت كنند.

توصیه هایی برای ورزش در خانه

فضایی برای ورزش در نظر بگیرید

اتاق ورزش را رنگ كنید

از عطر خوب استفاده كنید

از موسیقی كمك بگیرید

از آینه فرار كنید

توصیه های تكمیلی در خانه

خاطرات خوب را مرور كنید

سایر مواردی كه به رسیدن به هدفی مانند كاهش وزن و رسیدن به وزن مطلوب به شما كمك می ‌كند دیدن عكس خودتان در زمانی است كه تناسب اندام داشته ‌اید. حتی می‌ توانید لباسی كه دوست دارید و می ‌خواهید دوباره اندازه بدن ‌تان شود را از انباری درآورید و در معرض دید قرار دهید. دیدن این لباس ‌‌ها می ‌تواند شما را تشویق كند كه برای تناسب مجدد و وزن سالم دوباره تلاش كنید.

از پله استفاده كنید

از خانه بیرون بیایید

ترجمه: مژگان كریمی – هفته نامه سلامت

پله‌ های برقی و آسانسور را فراموش كنید. اگر از پله بالا و پایین بروید، شاید یكی از بهترین ورزش ‌ها را انجام داده‌ باشید. پله جزو بهترین وسیله‌ های ورزشی نزدیك ما است. به گفته محققان دانشگاه كارولینای شمالی، بالا و پایین رفتن از پله به جای استفاده از آسانسور می ‌تواند جزو فعالیت‌ های روزانه ما شود. سعی كنید بیشتر از پله‌ ها بالا و پایین بروید و حداقل 5 بار در روز این كار را انجام دهید. شاید بتوانید تلویزیون یا كامپیوتر خود را در طبقه بالای خانه‌ تان بگذارید. یك جارو را جلوی ورودی خانه قرار دهید و هر روز جلوی خانه ی خود را جارو كنید. باغبانی كنید و هر روز به گیاهان و گل‎ ها و درختان كنار خانه خود رسیدگی كنید. ریموت كنترل خانه و سایر وسایل امكاناتی خود را كنار بگذارید و از عضلات خود برای باز كردن در استفاده كنید. خانه را خودتان تمیز كنید و كمتر از فردی دیگر كمك بگیرید. وقتی خانه‌ ای دارید كه خودتان آن را تمیز كرده‌ اید، خودتان هم سالم‌ تر خواهید بود. همیشه در مقابل خود اشیایی كه شما را به یاد خاطرات خوب می ‌اندازد قرار دهید. قرار دادن وسایلی مانند تصویر دریافت یك جایزه از پیشرفت‌ های گذشته یا تصویری از جشن فارغ‌ التحصیلی در محل‎ هایی مانند روی یخچال یا كنار چراغ ‌خواب، روی میز یا كنار آینه كه زیاد با آن سر و كار دارید، نشان می‌ دهد كه این اشیا با به خاطر آوردن روزهای گذشته می ‌توانند اعتماد به نفس شما را تقویت كرده و به شما كمك كنند به اهداف خود در آینده فكر كنید. یك یا بخشی از یكی از اتاق ‎های خانه را به تحرك و ورزش اختصاص دهید. این محل می ‌تواند یك اتاق مخصوص ورزش با وسایل ورزشی مثل تردمیل و وزنه باشد. همچنین می ‌تواند یك گوشه ی ساده از اتاق برای انجام یوگا باشد. افرادی كه یك اتاق را جهت ورزش در نظر می‌ گیرند و وسایل مخصوص را در آن می‌ گذارند، بیشتر به انجام فعالیت‌ های ورزشی می پردازند و از تناسب اندام بهتری برخوردار هستند. رنگ اتاق مخصوص ورزش یا محیط ورزشی را با رنگ‌ های پُر رنگ مثل سبز،‌ قرمز، آبی یا طلایی و زرد، رنگ كنید. این رنگ‌ ها بشاش‌ كننده و موجب مسرت هستند و به شما انرژی می ‌دهند. رنگ‌ های پُررنگ سبب تحریك شما به انجام فعالیت‌ می‌ شود. برای ایجاد یك اتاق برای انجام هر گونه فعالیت ورزشی، یك دیوار را رنگ پُر رنگ و سایر دیوارها را با رنگ ‌های روشن رنگ كنید و هنگام انجام ورزش‌ های پُرانرژی رو به دیوار پُر رنگ بایستید. سعی كنید از قرص نعناع یا یاسمن استفاده كنید. عطرهایی كه با افزایش انرژی و هوشیاری ارتباط دارند. در یك بررسی مشخص كه وقتی 40 ورزشكار با بوی نعناع مواجه شدند، نسبت به وقتی كه سایر بوها یا هیچ بویی را استشمام نمی ‌كردند، تندتر می ‌دویدند. اگر شما در حال انجام ورزش‌ های ذهنی ‌بدنی هستید، از بوی نارگیل استفاده كنید. محققان دانشگاه كلمبیا 26 فرد را مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند كسانی كه رایحه خوب نارگیل استنشاق كرده بودند میزان ضربان قلب پایین‌ تری در پاسخ به استرس داشتند. استرس باعث افزایش ضربان قلب می‌ شود. مطالعات نشان می‌ دهد كه گوش كردن به یك موسیقی مورد علاقه می ‌تواند خلق شما را تقویت كرده و كمك كند تا راحت‌ تر و آسان ‌تر به فعالیت‌ های ورزشی ترغیب شوید و حتی ممكن است مدت بیشتری كار كنید. موسیقی حواس شما را از فكر كردن در مورد سختی كاری كه انجام می ‌دهید، پرت می ‌كند. در یك مطالعه 12 فرد، مسافتی را با دوچرخه حركت می ‌كردند. دوچرخه ‌سوارانی كه در حال گوش كردن به موسیقی بودند، نسبت به آن هایی كه در سكوت پدال می ‌زدند 11 درصد بیشتر فعالیت ورزشی كردند. یك مطالعه روی 58 زن نشان داد كه زنانی كه برای مدت 20 دقیقه در جلوی آینه ورزش می‌ كنند كمتر احساس انرژی و شادابی می‌ كنند و كمتر احساس مثبتی دارند، در حالی كه وقتی بدون آینه این كار را می ‌كنند احساس شادابی و نشاط بیشتری دارند. تلویزیون است. مطالعات نشان می دهند كه هر چه افراد بیشتر تلویزیون تماشا كنند، كمتر تحرك دارند و بیشتر می‌ خورند و وزن اضافه می‌ كنند. جایی كه كودك شما تلویزیون نگاه می ‌كند، در وزن شما هم تاثیر دارد. تحقیقات نشان می ‌دهد كودكانی كه تلویزیون در اتاق خواب ‌شان است، بیشتر ممكن است دچار اضافه وزن شوند. تعداد تلویزیون‌ های خانه را كاهش دهید و هنگام مصرف غذا از مشاهده ی تلویزیون بپرهیزید. اگر تلویزیون در مركز خانه ‌تان است آن را به جایی ببرید كه كمتر مورد توجه است یا آن را در اتاق مخصوص سرگرمی كه در آن قابل بستن باشد، قرار دهید. روی آن را بپوشانید. قبل از روشن كردن آن دقت كنید كه آیا زمان پخش برنامه مورد علاقه ‌تان است یا نه. در این صورت دیگر هر آن چه تلویزیون پخش می ‌كند را نخواهید دید.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 22 فروردین 1389    | توسط: Gharibeh - khazan    |    | نظرات()