آنچه درباره آسپرین باید بدانید

تحقیقات جدیدی كه در شماره سوم سال 2010 مجله انجمن پزشكی آمریكا چاپ شده نشان دهنده این است كه مصرف روزانه آسپرین ممكن است افراد را بیماری های عروقی مبتلا كند.در این تحقیقات تاكید شده است درمان با آسپرین برای همگان جواب گو نمیباشد.

ادامه مطلب


افزایش خطر ابتلا به ناشنوایی


در مارس 2010 در شماره سوم  مجله آمریكایی پزشكی ، محققان گزارش داده اند كه استفاده منظم از آسپرین حداقل دو بار در هفته در طول یك سال ، در مردان  ، 12 درصد خطر ابتلا به ناشنوایی  را افزایش میدهد. همچنین استفاده از سایر داروهای غیر استروئیدی و ضد التهابی و یا استامینوفن افزایش خطر ابتلا به كاهش شنوایی را به دنبال دارد.


عوارضی در طول دوره بارداری


در دوران بارداری برای درمان با آسپرین حتما باید با پزشك متخصص زایمان مشورت كنید .تحقیقات منتشر شده در سال 2007 نشان میدهد كه مصرف آسپرین احتمال ابتلا به فشار خون بالا و عوارض جدی برای مادر در طول دوره بارداری را افزایش میدهد.


كاهش خطر ابتلا به سرطان كولوركتال


محققان طی مطالعاتی در مجله انجمن پزشكی آمریكا پیشنهاد كردند كه استفاده از آسپرین در بیماران خاصی كه مبتلا به سرطان كولوركتال ممكن است زنده ماندن را بهبود بخشد.


كاهش خطر ابتلا به سرطان پستان


مطالعات نشان میدهد كه مصرف دوز پائین آسپرین دو تا پنج بار در هفته برای زنانی مبتلا به سرطان پستان ، 71 درصد احتمال عود این بیماری را كمتر میكند .
بررسی و پژوهش مؤسسه منتشر شده در 2008 درمجله ملی نشان دهنده این است كه ، زنانی كه به طور مرتب آسپرین استفاده می كنند، ، در مقایسه با كسانی استفاده ای ندارند 13 درصد كمتر احتمال ابتلا به سرطان پستان دارند .


مانعی برای تشخیص سرطان پروستات


در سال 2008  در نشریه سرطان ، پژوهشگران گزارش داده اند كه مصرف آسپرین مانعی برای تشخیص سرطان پروستات در افرادی كه به  طور منظم استفاده میكنند باشد.


حفاظت در برابر آلزایمر


تحقیقات نشان دهنده این است  كه افرادی كه آسپرین مصرف میكنند تا به حال 13 درصد كمتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر بوده اند .


كمك به پیشگیری از سكته مغزی


مطالعه كوچك فارماكولوژی به چاپ رسیده در سال 2008 در مجله بالینی نشان میدهد كه آسپرین به بیماران سكته مغزی برای جلوگیری از سكته مغزی كمك میكند مگر اینكه بیمار برای رفع درد و ... مصرف ایبوپروفن هم داشته باشد . منافع آسپرین ممكن است توسط ایبوپرفن كاهش پیدا كند.


محافظت در برابربیماری پاركینسون


مطالعه مغز و اعصاب منتشر شده در سال 2007 نشان می دهد كه زنانی كه به طور مرتب آسپرین استفاده می كنند(دو یا چند بار در هفته به مدت حداقل یك ماه ) ممكن است 40 درصد كمتر احتمال ابتلا به این بیماری را داشته باشند .


جلوگیری از ابتلا به آسم در زنان


مطالعات نشان میدهدكه زنان 45 ساله و بالاتر كه مصرف 100 میلی گرم آسپرین در هر روز  دارند ، 10 درصد كمتر خطر احتمال ابتلا به آسم در طول ده سال آینده نسبت به زنان دیگر را دارند .نویسندگان این مطالعه گفته اند كه توجه داشته باشید كه آسپرین می تواند علائم را در حدود 10 درصد از مردم كه  در حال حاضر مبتلا به آسم هستند تشدید كند .


حفاظت در برابر حملات قلبی در افراد مبتلا به دیابت


تحقیقات نشان می دهد بیماران دیابتی كه مصرف آسپرین برای جلوگیری از حمله قلبی  دارند احتمال كمتری دارد كه تجربه حمله قلبی داشته باشند . افرادی كه مبتلا به دیابت هستند حداقل دو برابر احتمال ابتلا به بیماری قلبی یا سكته مغزی  را نسبت به عموم مردم دارند.


مرگ زنان بر اثر حمله قلبی را كاهش نمیدهد


تحقیقات پزشكی چاپ شده در مجله BMC  نشان داد اگرچه در مردان مصرف آسپرین برای كاهش میزان حمله قلبی است ، در  زنان این  مزیت وجود ندارد .

بروز  مشكلات معده


افرادی كه مصرف آسپرین دارند ،بیشتر در معرض خطر  خونریزی معده و روده و زخم معده هستند ،به ویژه افرادیكه استفاده طولانی مدت از مواد مخدر دارند.


افزایش خطر ابتلا به خونریزی


آسپرین خون را رقیق تر میكند ،پلاكت خون قابلیت منعقد شدن كمتری پیدا میكند  بنابر این در صورت بروز خونریزی این موضوع میتواند كشنده  باشد .


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 22 فروردین 1389    | توسط: Gharibeh - khazan    |    | نظرات()