سردردهای میگرنی با تغییرات هورمونی در زنان مرتبط است

تخمین زده شده كه بیش از 70% از موارد مبتلا به میگرن خانم ها می باشند. در این بین 60 تا 70% از زنان دردهای میگرنی خود را با چرخه قاعدگی مرتبط می دانند. به گونه ای كه به این دردها میگرن قاعدگی گفته می شود.

به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز،سردرد زنان به خصوص میگرن، مربوط به تغییر میزان هورمون های استروژن در چرخه قاعدگی می باشد. استروژن درست قبل از شروع خونریزی كاهش می یابد و میگرن های قاعدگی به طور منظم درست در طول این دوران و یا بعد از افت هورمون استروژن و پروژسترون بروز می كند. جالب است بدانید كه حملات میگرن در دوران بارداری از بین می رود.


چه چیز میگرن هورمونی را تحریك می كند؟

 
قرص های ضد بارداری یكی از محركاتی است كه بدلیل تجویز در دوران یائسگی باعث بروز میگرن در بعضی زنان است. مطالعه ای ثابت كرده است كه استفاده از قرص های ضد بارداری به خصوص در زنانی كه سطح استروژن آنها بالاست باعث شدید تر شدن میگرن می شود.


درمان میگرن قاعدگی


بهترین دارو برای میگرن قاعدگی داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی می باشد كه مهم ترین آنها عبارتند از: Orudis، Advil and Motrin، Nalfon،Naprosyn ، Relafen
استفاده از این داروها باید 2تا 3 روز قبل از شروع قاعدگی آغاز شود و تا پایان قاعدگی ادامه یابد. بدلیل استفاده كوتاه مدت این داروها ، تاثیر مخرب گوارشی آنها محدود است. برای زنانی كه میگرن قاعدگی شدید دارند و یا مجبوربه استفاده طولانی مدت از قرص های ضد بارداری می باشند، پیشنهاد می شود كه مصرف این قرص ها را از روز 19 چرخه قاعدگی شروع كرده و تا دومین روز از چرخه بعدی ادامه دهند. سایر داروهایی كه تنها به صورت تجویزی توسط پزشك ارائه می شود عبارتند از:


1-    دوز كم داروهای ارگوتامین مثل Bellergal-s, Cafergot,Migranal
2- داروهای بتا- بلوكر مثل پروپرانولل
3-داروهای ضد انقباض و گرفتگی مثل Valproate
4-داروهای بلوك كننده كانال كلسیم مثل Verapamil

مصرف این داروها نیز باید 2 تا 3 روز قبل از قاعدگی شروع شود و تا پایان قاعدگی ادامه یابد. از آنجا كه احتباس مایعات با قاعدگی مرتبط است، داروهای مدر برای پیشگیری از میگرن قاعدگی توصیه می شود. بعضی پزشكان توصیه می كنند كه مصرف نمك درست قبل از قاعدگی محدود تر شود.
Lupron  دارویی است كه سطح هورمون ها را تحت تاثیر قرار می دهد و تنها زمانی تجویز می شود كه سایر درمانها ناموفق باشد. برای زنانی كه باید از مكمل استروژن در دوران یائسگی مثل استفاده كنند، توصیه می شود كه دوز پایین این مكمل را هر روز مصرف كنند. برچسب استروژن  نیز در متعادل نگه داشتن سطح استروژن مفید است

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 4 بهمن 1388    | توسط: Gharibeh - khazan    |    | نظرات()