اضطراب، شایع‌ترین مشكل روانی زنان

به گفته یك روانپزشك، در سنین بالا و سالمندی به دلیل نبود انعطاف سیستم روانی، افراد شكننده تر هستند و نمی توانند خود را سریع و راحت با شرایط تطبیق دهند و به همین دلیل بیشتر در معرض ابتلا به اضطراب قرار می گیرند كه به دلایل نا معلومی این عارضه در زنان شایع‌تر است.

دكتر فرشته پرهام، در گفت‌وگو باایسنا، با بیان اینكه اضطراب شایع‌ترین علامت روان پزشكی زنان در تمام جوامع است، افزود: علت آن به طور كامل مشخص نیست اما عوامل سرشتی و ژنتیكی در این باره موثر هستند، برخی از افراد به طور ژنتیكی نسبت به ابتلا به اضطراب مستعدتر هستند و بدون دلیل تحت تاثیر شرایط جزئی مضطرب می شوند.

وی از عوامل دیگر اضطراب به عامل زندگی داخل رحمی اشاره و تصریح كرد: مادرانی كه در دوران بارداری مضطرب هستند، احتمال اینكه فرزندان آنها در آینده مضطرب باشند ، بیشتر خواهد بود.

به گفته وی، عوامل سیستم عصبی مركزی سومین عامل مهم ابتلا به اضطراب هستند هنگامی كه این قسمت‌های مغز واكنش افراطی به عوامل نشان دهند، سبب ایجاد اضطراب در فرد می‌شود.

دكتر پرهام در ادامه تاكید كرد: عوامل محیطی هم در تولید اضطراب موثر هستند كه با تغییر آنها می توان اضطراب را از بین برد. علایم جسمی اضطراب می تواند همه بدن را درگیر كند . سبك شدن سر ، احساس سوزش صورت، تاری دید، خشكی دهان، تپش قلب ، گرفتگی گلو و گرم شدن كف پا از علایم جسمی اضطراب هستند.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 22 دی 1388    | توسط: Gharibeh - khazan    |    | نظرات()