در ادامه مطلب میتوانید برترین زنان موفق جهان رو ببینید
و آنها رو بشناسید :

زنان برتر جهان

 

1-آنگلا مركل
صدراعظم آلمان
سیاستمدار آلمانی اهل آلمان شرقی از 22 نوامبر 2005 به عنوان جانشین گرهارد شرودر صدراعظم جمهوری فدرال آلمان شناخته می‌شود. او نخستین زنی است كه صدراعظم آلمان می‌شود و از نگاه فوربس قدرتمندترین زن حال حاضر دنیا است. مركل تحصیلات آكادمیك خود را در دانشگاه لایپزیگ در رشته فیزیك گذراند و به درجه دكترا رسید. او دسامبر سال 98 میلادی با یك پروفسور شیمی ‌ازدواج كرده و فرزندی ندارد. البته قبل از پروفسور ساوئر، مركل همسر یك فیزیكدان آلمانی بود كه سال 82 میلادی از او جدا شده بود.

 

آلمان در حال حاضر با سرمایه‌ای معادل 3/3 تریلیون دلار در بخش‌های صنعتی بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا محسوب می‌شود و اصلاحات مركل نقش زیادی در این شكوفایی اقتصادی ایفا كرده‌اند. مركل درعین حال تلاش زیادی می‌كند تا یورو به عنوان پول واحد اروپایی در دوران سقوط دلار نقش مهمتری در معاملات بازارهای جهانی داشته باشد. مركل اعتقاد خاصی به سرمایه‌گذاری بازارآزاد دارد. از آنجا كه او به جناح راست میانه تعلق دارد خیلی‌ها او را با مارگارت تاچر نخست‌وزیر سابق بریتانیا مقایسه می‌كنند و به او القابی نظیر زن آهنین كه لقب تاچر بود، داده‌اند.

2-شیلا بیر

مدیركل شركت بیمه ذخیره فدرال آمریكا
او نوزدهمین رئیس شركت بیمه ذخیره فدرال ایالات متحده، ارگان مسوول نظارت بر بخش بانكی است كه ژوئن سال 2006 به مدت 5 سال به این سمت انتخاب شد. پیش از این بیر از سال 2002میلادی در دانشگاه ماساچوست آمرست تدریس می‌كرد. البته او پیشتر به عنوان دستیار معاون موسسه مالی وابسته به وزارت دارایی ایالات متحده هم در فاصله سال‌های 2001 تا 2002 انجام وظیفه كرده و در سال‌های قبل از آن هم سمت‌های مختلفی در بخش‌های گوناگون اقتصادی این كشور داشته است.

 

5 ماه بعد از انتخاب شدن به عنوان رئیس شركت بیمه ذخیره فدرال، بیر سال 2006 از سوی مجله وال‌استریت ژورنال در زمره 30 چهره موثر در بخش سرمایه‌گذاری قرار گرفت. او ازدواج كرده و 2 فرزند دارد. ضمن اینكه اولین كتاب بیر كه برای كودكان نوشته شده هم سال 2006 منتشر شد. بیر تلاش می‌كند جامعه آمریكا را متقاعد كند كه به‌رغم ورشكستگی 6 بانك آمریكایی در سال جاری و بحبوحه بحران بازارهای مالی جهان، شركت تحت مدیریت او از آسیب‌های این بازار مصون مانده و به همین خاطر نقش او در زنده كردن اوضاع اقتصادی آمریكا اهمیت زیادی یافته است.

3-ایندرا نویی
مدیركل پپسی كولا

ایندرا رئیس شركت پپسی‌كولا كه چهارمین كمپانی اصلی تولیدكننده نوشیدنی‌های جهان به شمار می‌رود از آگوست سال 2006 جانشین استیون رینموند شد. او سال گذشته در رده‌بندی فوربس مقام پنجم را در میان زنان قدرتمند دنیا به‌دست آورده بود و امسال با دو پله ترقی در میان 3 نفر نخست ایستاده است. این در حالی است كه Fortune Magazine در سال‌های 2006 و 2007 او را به عنوان قدرتمندترین زنی كه در عرصه تجاری فعالیت می‌كند، انتخاب كرده است. ایندرا در رشته شیمی ‌تحصیلات اولیه خود را به پایان رساند و برای ادامه تحصیل سال 1978به آمریكا رفت.

 

نویی سابقه كار در شركت موتورولا را داراست و یكی از دوستان نزدیك معاون وزیر امورخارجه سابق آمریكا هنری كیسینجر است. براساس آمار منتشر شده در مجله بیزنس ویك از زمان ورود نویی به پپسی‌كولا سود خالص سالانه این شركت دوبرابر شد و امروز درآمد این كمپانی به لطف تولید محصولات جدید به 39 میلیارد دلار می‌رسد. نویی این شركت را به بالاترین میزان تولید نوشیدنی سوق داد و این كار را برای اولین بار در سال 1997 با افتتاح فروشگاه‌های زنجیره‌ای غذاهای فوری و سپس با خرید شركت تروپیكانا انجام داد.

4-آنجلا برالی
مدیركل شركت بیمه ول پوینت

برالی رئیس شركت بیمه‌های ول پوینت است كه از ژوئن سال 2007 تاكنون بعد از اینكه عناوین شغلی مهمی‌ در این كمپانی برعهده داشت
به این سمت انتخاب شد. او تنها در سال گذشته 86/14 میلیون دلار درآمد داشته كه البته بخش عمده آن از معاملات بورس حاصل شده است. آنجلا تحصیلات آكادمیك را در دانشگاه فنی تگزاس گذرانده و دكترای حقوق دارد.

 

سال گذشته فوربس او را در رتبه شانزدهم رده‌بندی قدرتمندترین زنان جهان و بالاتر از اوپرا وینفری قرار داده بود و اخیرا هم Fortune Magazine او را به عنوان چهارمین زن قدرتمند آمریكا انتخاب كرده است. او قبل از اینكه به سمت مدیركل ول پوینت برگزیده شود، در نقش معاون مدیركل و مشاور عمومی ‌فعالیت می‌كرد و عمده مسوولیت‌های وی سازماندهی روابط دولتی و امور حقوقی و ماركتینگ و اقدامات اجتماعی بود.
اهمیت ول پوینت زمانی مشخص می‌شود كه از هر 10 نفر آمریكایی یك نفر تحت پوشش خدمات این شركت است.

5-سینتیا كارول
مدیركل شركت انگلوامریكن

كارول با اینكه در سطح جهانی از شهرت خاصی برخوردار نیست ولی یكی از شاخص‌ترین چهره‌های زن دنیا در عرصه تجارت است كه مدیریت آنگلوامریكن را در لندن برعهده دارد. این كمپانی یكی از بزرگترین مجتمع‌های معدنی جهان در آفریقای جنوبی است و در عین حال بزرگترین تولیدكننده پلاتینیوم در سراسر دنیا نیز معرفی شده است. كارول اكتبر سال 2006 در این شركت استخدام و اوایل مارچ سال 2007 به سمت ریاست آن انتخاب شد. سال گذشته در رده‌بندی قدرتمندترین زنان جهان از نگاه فوربس هفتم شده بود. او ازدواج كرده و چهار فرزند دارد. فارغ‌التحصیل دانشگاه كانزاس است كه بعد از آن تحصیلات عالیه خود را در‌ هاروارد ادامه داد.

 

كارول 17 سال در كمپانی آلومینیوم آلكان كار كرده و اولین مدیر زن و اولین فردی است كه با ملیت غیر آفریقای جنوبی به سمت ریاست این كمپانی برگزیده شده است. فعالیت‌های شركت تحت مدیریت او اغلب پلاتین، ذغال، طلا، مواد معدنی صنعتی و الماس هستند و از آنجا كه بسیاری از پروژه‌های كمپانی تحت ریاست او با پارامترهای زیست محیطی مطابق نبودند، بارها مورد انتقاد قرار گرفته است. شركت او 45درصد سهام شركت الماس دبیرز را به خود اختصاص داده و 49درصد سهام شركت میناس ریو یك شركت برزیلی آهن اوره و درصدی از شركت طلای انگلو گلدآشانتی هم به شركت او تعلق دارد.

6-آیرن روزنفلد
مدیركل شركت كرفت فود

روزنفلد از ژوئن سال 2006 مدیركل كمپانی كرفت فود ایالات متحده بود كه مارچ سال 2007 به سمت مدیرعامل این شركت كه بزرگترین كمپانی غذایی بزرگ جهان است انتخاب شد. او سابقه 25 سال فعالیت در عرصه مواد غذایی و مایعات را دارد و به دلیل نوآوری‌هایش در زمینه تجاری شهرت یافته است. روزنفلد حرفه خود را در یك آژانس تبلیغاتی در نیویورك آغاز كرد و بعدها در جنرال فودز به عنوان محقق مشغول به كار شد و سپس سالیان طولانی در كرفت فود كار كرد.

 

آیرن همچنین در تعدادی از سازمان‌های صنعتی هم فعالیت می‌كند. سال گذشته كرفت فود بیشترین رشد اقتصادی و سوددهی خود را از سال 2001 ثبت كرد و با 21درصد افزایش سود به سقف 4/10 میلیارد دلار رسید. هنوز بازدهی كمپانی به میزانی كه در پروژه آتی آن تعریف شده نرسیده ولی روزنفلد كه دكترای خود را در رشته ماركتینگ گرفته طرح‌های تازه‌ای برای رسیدن به این منظور با افزایش قیمت و چند اقدام شگفت‌انگیز دیگر مدنظر دارد.

7-كاندالیزا رایس
وزیر امور خارجه ایالات متحده
رایس شصت و ششمین وزیر امور خارجه آمریكاست كه به عنوان اولین زن تیره پوست، دومین شهروند آفریقایی-آمریكایی بعد از كالین پاول و دومین زن بعد از مادلین آلبرایت در دولت كلینتون در نقش وزیر امور خارجه فعالیت می‌كند. او در دوره اول ریاست‌جمهوری بوش مشاور شورای امنیت ملی بود و قبل از اینكه به كابینه او راه پیدا كند در دانشگاه استنفورد پروفسور رشته علوم سیاسی بود. او علاوه بر انگلیسی به زبان‌های روسی، آلمانی، فرانسوی و اسپانیایی تسلط دارد و تنها فرزند والدینش است. رایس از سنین كودكی مشغول یادگیری زبان فرانسه شد و در سه سالگی در كلاس‌های اسكیت و باله شركت كرد و در پانزده سالگی پیانو زدن را آموخت.

 

در زمینه سیاسی رایس یك دوره سیاست بین‌الملل نزد جوزف كاربل پدر مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده گذراند و این تجربه علاقه او را به سیاست شوروی سابق و روابط بین‌الملل زیاد كرد و موجب شد رایس كاربل را یكی از اصلی‌ترین شخصیت‌های زندگیش بنامد. رایس تحصیلات دانشگاهی‌اش را در دنور انجام داد و در رشته علوم سیاسی فوق‌لیسانس گرفت. ابتدا در زمان ریاست جمهوری كارتر در بخش آموزشی و فرهنگی وزارت امور خارجه كار كرد و در 26 سالگی دكترای خود را در رشته علوم سیاسی از دانشگاه دنور گرفت. رایس تا سال 1982 یك دموكرات بود ولی گرایش سیاسی خود را در زمان ریاست‌جمهوری كارتر تغییر داد و جمهوریخواه شد. اگرچه همچنان یكی دیگر از دلایل این امر را تاثیر تصمیم پدرش مبنی بر تغییر گرایش سیاسی از دموكرات به جمهوریخواه می‌داند. رایس از سال 2005 تاكنون وزیر امور خارجه ایالات متحده است.

8-هوچینگ
مدیركل تماسك هولدینگز

همسر نخست‌وزیر سنگاپور، مدیریت شركتی كه بیش از 100 میلیارد دلار ارزش دارد و وزارت دارایی سنگاپور مالك اصلی آن است، برعهده دارد. خانم هو از دانشگاه سنگاپور در رشته مهندسی برق فارغ‌التحصیل شد و برای ادامه آن راهی ایالات متحده شد. او كوچكترین فرزند یك بازرگان بازنشسته چینی است كه در سال 1985 با لی هسین لونگ كه آگوست سال 2004 به سمت سومین نخست‌وزیر این كشور انتخاب شد، ازدواج كرد. هو حرفه كاری خود را از وزارت دفاع آغاز كرد و در سال 1987 به عضویت گروه تكنولوژی سنگاپور درآمد و بعدها به سمت ریاست آن مركز رسید تا اینكه از مقام خود كناره‌گیری كرد و سال 2002 به كمپانی تماسك هولدینگز پیوست.

 

در سال 2007 نشریه فوربس او را به عنوان سومین زن قدرتمند جهان در عرصه تجاری خارج از مرزهای ایالات متحده قرار داد و نشریه تایم هم در همین سال نام او را در میان 100 چهره تاثیرگذار جهان در سال 2007 انتخاب كرد. همسر نخست‌وزیر سنگاپور در زمان مدیریت خود در این كمپانی با سرمایه‌گذاری وسیع در زمینه‌های مخابراتی و بانك‌های هندی و چینی، ارزش آن را از 100 میلیارد دلار هم عبور داد. او شركت تماسك را از یك شركت داخلی سنگاپور به عمده‌ترین سرمایه‌گذار در آسیا تبدیل كرده است. در زمان مدیریت او ارزش خالص پورتفولیوی این شركت رشد چشمگیری داشته است.

9-آن لورژون
مدیركل شركت آروا

آن لورژون فرانسوی رئیس شركت هسته‌ای آورا است و سومین زن قدرتمند اروپا و اولین زن قدرتمند فرانسه شناخته می‌شود. او پیش از این سمت سال 1997 مدیر كل شركت آلكاتل بود و بعد از آن عضوی از كمیته گروه اجرایی شد. لورژون مشاور فرانسوا میتران رئیس‌جمهور سابق فرانسه بود و به سرعت پله‌های ترقی را طی كرد. در سال 2006 نشریه Fortune Magazine او را در رتبه دوم زنان قدرتمند اروپا قرار داد. نشریات فرانسوی در سال 2002 میلادی درآمد 305 هزار یورویی او را مورد انتقاد قرار دادند و آن را به مراتب بیشتر از دستمزد رهبران دیگر كمپانی‌ها تجاری دانستند.

 

به رغم اعتراض‌های فراوان لورژون همچنان در سمت خود باقی ماند و استعفا نداد. ماجراهایی كه تابستان امسال در دو نیروگاه اتمی‌فرانسه رخ دادند و حتی در یك مورد آب آشامیدنی برخی مناطق را هم آلوده كردند، موجب شدند نگرانی‌ها در مورد استفاده از انرژی هسته‌ای افزایش پیدا كنند. شركت آورا طی این مدت از سوی دولت‌های مختلف در سراسر جهان مورد انتقاد قرار گرفته ولی اراده مصمم لورژون در هدایت این پروژه باعث شده او كماكان در سمت خود مشغول فعالیت باشد و نقش مهمی ‌در افزایش درآمد روزافزون این شركت داشته باشد.

10-آنه مولكاهی
مدیر كل شركت زیراكس
مولكاهی آگوست سال 2001 به عنوان رئیس زیراكس انتخاب شد و این شركت را از وضعیت رو به ورشكستگی نجات داد. وال استریت ژورنال سال 2005 او را در زمره 50 زن برتر معرفی كرد و نشریه فوربس هم او را در همین سال در رتبه ششم قدرتمندترین زنان جهان در ایالات متحده قرار داد. مولكاهی در سال 1976 به عنوان نماینده فروش در زیراكس مشغول به كار شد و درجات خود را ارتقا بخشید.

 

حتی برای مدتی معاون رئیس بخش نیروی انسانی بود. زمانی‌كه سال 2001 او را به عنوان مدیركل زیراكس انتخاب كردند، این شركت با 1/17میلیارد دلار بدهی زیر قرض بود و سهام آن از 64 دلار به 43/4 دلار رسیده بود. اما مولكاهی با مدیریت و درایت شخصی‌اش سهام این شركت را در معاملات بورس جهانی به شكل قابل ملاحظه‌ای افزایش داد. او تلاش می‌كند تا با سیستم‌های نوینی كه به محیط زیست آسیب جدی وارد نمی‌كنند تحولات گسترده‌ای در این كمپانی ایجاد كند. همسر او هم بازنشسته شركت زیراكس است و برادر بزرگش هم سمت رئیس بخش خدمات جهانی این شركت را در اختیار دارد. مولكاهی در عین حال عضو هیات مدیره بانك سیتی‌گروپ و تارگت هم است.

11-گیل كلی (مدیركل وستپك بانك) استرالیا
فوریه گذشته كلی 52 ساله كه در آفریقای‌جنوبی متولد شده، مدیریت سومین بانك بزرگ استرالیا را برعهده گرفت و در این مدت بین 6 تا 8 درصد از درآمدهای این بانك را افزایش داده است.

12-پاتریشیا وورتز ( رئیس آرچردانیلزمیدلند) آمریكا
او از سال گذشته مدیر بزرگترین تولیدكننده اتانول در آمریكا است. وی دلیل اصلی بالابودن قیمت مواد غذایی بالابودن هزینه گاز است و تنها راه ممكن برای كاهش آن را استفاده از سوخت طبیعی می‌داند.

13-كریستینا فرناندس (رئیس‌جمهور) آرژانتین
اولین رئیس‌جمهور زن منتخب آرژانتین، پیشتر یك حقوقدان و سناتور بود. او اغلب موارد با اویتا پرون مقایسه می‌شود و قصد دارد اوضاع بحرانی اقتصادی این كشور را سامان دهد.

14-كریستین لاگارد (وزیر اقتصاد و دارایی) فرانسه
او در اجلاس ژوئن 2007 اولین زنی بود كه در نقش وزیر دارایی فرانسه درگروه8 شركت كرده بود. تلاش‌هایش برای مدرنیزه كردن اقتصاد فرانسه، از وی چهره‌ای مقتدر ساخته‌اند.

15-سافرا كتز (رئیس اوراكل) ایالات متحده
از سال 2005 تاكنون اوراكل بیش از 30 میلیارد دلار برای 42 قرارداد جدید هزینه كرده است. این نتایج نشان می‌دهند كه اوراكل در آستانه سپری كردن پنجمین سال موفق خود قرار گرفته است.

16-یولیا تیموشنكو (نخست‌وزیر) اوكراین
اولین نخست‌وزیر زن اوكراین از دسامبر بار دیگر به سمت قبلی خویش بازگشت و در این مدت توانسته میزان تورم را به صفر برساند. تیموشنكو پروژه‌های مهمی‌ برای اوكراین اروپایی هم مدنظر دارد.

17-مری سامونز (مدیركل و رئیس رایت اید) ایالات متحده
سامونز در اصل یك معلم فرانسوی است كه از1999 در این كمپانی استخدام شد. رایت اید همچنان تحت تاثیر بسیاری از رقبای خود است و به یكی از بزرگترین شركت‌های شرق تبدیل شده است.

18-آندره آ جونگ ( مدیركل آوون) ایالات متحده
تحت مدیریت جونگ بزرگترین فروشنده مستقیم محصولات آرایشی، بیشترین بازدهی ممكن را از زمان حشضور او در نقش مدیرعامل این شركت داشته است.

19-كارول بی‌توم ( مدیر مالی هوم دیپوت) ایالات متحده
توم 51 ساله علاوه بر اینكه معاون مدیركل هوم دیپوت است، امسال به عضویت هیات مدیره فدرال ریزرو بانك آتالانتا درآمده و در یونایتد پارسل سرویس هم فعالیت می‌كند.

20-مارجوری اسكاردینو ( مدیركل پیرسون) انگلستان
درآمدهای پیرسون در سال 2007 با 6 درصد افزایش به 9/8 میلیارد دلار رسیدند. اسكاردینو آوریل گذشته بخش مختص خاورمیانه فاینشنال تایمز را هم راه‌اندازی كرد.

21-سونیا گاندی (رهبرحزب كنگره ملی) هند
او قدرتمندترین زن هند در عرصه سیاست به شمار می‌رود و از سال1990 وارد دنیای سیاست شده است. گاندی در عین حال رهبر قدرتمندترین حزب سیاسی این كشور هم شناخته می‌شود.

22-ریزا موری ( رئیس روبرت وود جانسون ) ایالات متحده
موری هم اكنون مدیریت بزرگترین بنیاد درمان پزشكی آمریكا را عهده‌دار است و در عین حال به درمان بیماران خود در یك كلینیك نیوجرسی هم ادامه می‌دهد.

23-سری ایندراواتی(مسئول مالیاتی وزارت اقتصاد) اندونزی
از زمانی كه او در سال 2005 به وزارت دارایی و اقتصاد اندونزی راه یافته، قیمت معاملات ارزی این كشور به بالاترین میزان خود در تمام دوران رسید و سرمایه‌گذاری‌های خارجی اوج گرفتند.

24-جولی گربردینگ (مدیر مركز كنترل بیماری‌ها) ایالات متحده
تحت مدیریت گردبردینگ و از 2002 تا به امروز این مركز اقدامات مثبتی در زمینه مبارزه با بیماری‌ها انجام داد و برنامه‌های او تحت عنوان افراد سالم در هر مقطع از زندگی با استقبال زیادی مواجه شدند.

25-میشل بچلت (رئیس‌جمهور) شیلی
امسال به عنوان اولین رئیس‌جمهور اتحاد آمریكای‌جنوبی انتخاب شده دسامبر آینده به پایان دوره چهارساله‌اش می‌رسد در این مدت توانسته تا با كنترل هزینه‌ها از ركود اقتصادی كشورش جلوگیری به‌عمل آورد.

26-المن آلمانی (مدیركل رویال بانك) ایالات متحده
او بعد از 20 سال از سیتیگروپ بیرون آمد تا هدایت رویال بنك اسكاتلند آمریكا را عهده‌دار شود و در این مقطع زمانی كه بانك‌ها با بحرانی فراگیر روبه‌رو هستند. نقش مهمی‌را برای مبارزه با این بحران ایفا می‌كند.

27-كارول میرویتز ( رئیس تی‌جی ایكس) ایالات متحده
او یك ربع قرن پیش و در نقش یك خریدار به این كمپانی آمد و سال گذشته به سمت امروزی خود منصوب شد. شركت او 2600 شعبه در آمریكا و اروپا دارد.

28-هیلاری رودهام كلینتون (سناتور ) ایالات متحده
او اخیرا مبارزه تبلیغاتی تاریخی‌اش با باراك اوباما را برای راهیابی به كاخ سفید گذرانده است. كلینتون بعد از شكست اخیر به سمت قبلی‌اش كه سناتور نیویورك بوده، بازگشته است.

29-هیند بوهیا (مدیركل بورس كازابلانكا) مراكش
او به مدت 8 سال در بانك جهانی بود تا اینكه نخست وزیر مراكش در سال 2004 از او خواست تا مشاور اقتصادی او شود و راه‌های سرمایه‌گذاری خارجی را به او آموزش دهد

30-آنی سویینی (رئیس دیسنی و ای‌بی‌سی) ایالات متحده
او مسوول بخش سرگرمی‌دیسنی و بخش‌های جدید آن است و با نوع‌آوری‌ها و انقلاب‌هایش شبكه دیسنی را در زمره بهترین‌های عصر حاضر در میان دیگر رقبا معرفی كرده است.

31-والنتینا ماتوینكو (فرماندار سن پترزبورگ) روسیه
او كه دوست نزدیك ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه است سالیان سال در دولت این كشور حضور داشته و از سال 2003 در سن پترزبورگ این سمت را برعهده دارد.

32-نانسی تلم (رییس سی بی‌اس پارامونت) ایالات متحده
همه كاره شبكه تلویزیوین سی بی‌اس با ورود خود 50 درصد از سهام این شركت را افزایش بخشید و با ساخت برنامه‌های جدید و تازه عصر متفاوتی برای این شبكه تلویزیونی رقم زد.

33-آن لیورمور (معاون مدیر كل اچ پی) ایالات متحده
لیورمور با اتخاذ سیاستهای برنده و موفق باعث شد تا فروش شركت اچ پی به 38 میلیارد دلار برسد و نرم افزارها و خدمات مختلف آن در صدوهفتاد كشور دنیا عرضه شود.

34-مارینا برلوسكونی (رییس فینیوست و موندادوری) ایتالیا
دختر نخست وزیر حال حاضر ایتالیا در سی ودو سالگی ریاست یكی از كمپانی‌های پدرش را عهده‌دار است كه بزرگترین انتشاراتی ایتالیا محسوب می‌شود.

35-نانسی پلوسی اسپیكر ( خانه نمایندگان) ایالات متحده
او كه سومین رهبر زن درایالات متحده است همچنان با جرج بوش رییس جمهوری این كشور مخالفت می‌ورزد و او را یك شكست خورده كامل در عراق و در رابطه با ذخایر انرژی می‌داند.

36-اوپرا وینفری (رییس هارپو) ایالات متحده
او درحال حاضر بزرگترین برنامه شو تلویزیونی آمریكا را كه هرهفته 48 میلیون بیننده دارد اجرا می‌كند و تلویزیونها و رادیوهای مختلفی در این كشور راه اندازی كرده است.

37-گولژان مولداژنوا ( مدیركل بیسیك المنت) روسیه
او كه در قزاقستان متولد شده معاون اول ثروتمندترین مرد روسیه اولگ دریپاسكا مالك اصلی غول صنعتی روسیه است و گفته می‌شود مولداژنوا سهم تاثیرگذاری در استراتژی‌های این شركت داراست.

38-آونگ سو كی ( نخست وزیر و برنده جایزه صلح) میانمار
از سال 1990 كه او به عنوان نخست وزیر این كشور انتخاب شده بود سو كی 63 ساله بعد از بحران اخیر میانمار از قدرت بركنار و هم اكنون ششمین سال پیاپی بازداشت خانگی خود را می‌گذراند.

39-لین لاورتی السنهانس ( رییس سانوكو) ایالات متحده
او كه قبلا معاون مدیركل رویال دوچ شل بوده دومین زنی است كه رهبری یك شركت نفتی را برعهده می‌گیرد. او رتبه سی و نهم جدول فوربس را به دست آورده است.

40-ملیندا گیتس ( موسس بنیاد بیل و ملیندا گیتس) ایالات متحده
ملیندا 44 ساله با بیل گیتس همسرش بنیادی را تاسیس كرده كه تلاش می‌كند در زمینه سلامت و آموزش فعالیت كند و با صرف هزینه‌های كلان این پروژه را در سراسر جهان به اجرا درآورد.

41-گلوریا آرویو ( رییس جمهور) فیلیپین
به رغم بحران‌های موجود در فیلیپین كه موجب شده موقعیت او در عرصه سیاسی كشورش به خطر افتد آرویو تاكنون از سه استیضاح جان به در برده و از ادامه مبارزه و بقا درسمت خود مطمئن است

42-جین مندیلو (رییس هاروارد منیجمنت) ایالات متحده
او تا سال 2002 مدیرسرمایه گذاری در ولستلی كالج بود و پانزده سال هم سابقه كار در هاروارد منیجمنت را داشت. او در رتبه چهل و دوم قرار دارد.


43-لیندا كوك (مدیركل گاز و انرژی رویال دوچ شل) هلند
اودرنقش مسوول بخش مربوط به گاز و انرژی به بازارهای جدید گاز نظیر قطر روی آورده و اخیرا انرژی باد و خورشید را هم مورد استفاده قرار داده است.

44-لورا بوش (بانوی اول آمریكا) ایالات متحده
در كنفرانس كمك به افغانستان در پاریس اعلام كرد كه ایالات متحده ده میلیادر دلار بابت این موضوع اهدا خواهد كرد و سفرهای متعددی به آفریقا داشته تا برنامه‌های مبارزه با ایدز را از نزدیك نظاره گرباشد.

45-برندا بارنز ( مدیركل سارا لی) ایالات متحده
بارنز 22 سال در پپسی كولا بود و سال 2004 به این كمپانی پیوست و مدیركل و مدیرعامل سارا لی انتخاب شد. به رغم افزایش درآمدها و فروش مناسب اما شركت او سال سختی را پشت سرگذاشت.

46-كریستین پون (معاون جانسون و جانسون) ایالات متحده
پون بالاترین مقام زن را در این غول 61 میلیاردی داروسازی دراختیار دارد و قبل از اینكه 2000 به این كمپانی بیاید، 15 سال در شركت رقیب آن یعنی بریستول میرز اسكویب مشغول بوده است.

47-نیلی كروس (كمیسر اتحادیه اروپا) هلند
“نیكل” از مدتها قبل شركتهای بزرگ جهانی با پروژه‌های ضد رقابتی را با تحریمهای خود روبه‌رو كرده است و در این زمینه موفقیت‌های چشمگیری به دست آورده است.

48-امی وودز ( مدیر كل برینكلی گلوبال ، بانك) ایالات متحده
بحران مقطعی بانكها باعث شد او هم به رقابت شدید با بانكهای دیگر بپردازد. این درحالی است كه او سی سال قبل حرفه خود را در بانك آمریكا اغاز كرده بود.

49-سوزان ا. آرنولد( رییس گلوبال بیزنس) ایالات متحده
سال گذشته به این سمت انتخاب شد و با فروش بیست میلیارد دلار از محصولاتی كه تاثیر مخرب آنها روی محیط زیست ده درصد كاهش یافت از موفقیتهای او محسوب می‌شود.

50-سوزان دكر (رییس یاهو) ایالات متحده
زنان كمی به اندازه او تیتراخبارها را در سال 2008 به خود اختصاص دادند. شركت او قصد دارد تا با تحت پوشش قرارگرفتن شركتهایی نظیر گوگل بیش از یك میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

51-آنا پاتریسیا بوتین (رییس بانستو) اسپانیا
بانكداری در خون این اقتصاددان فارغ التحصیل هاروارد است كه در بانكی كه پدبزرگش سالها پیش تاسیس كرده و پدرش امروز هدایت ان را دردست دارد فعالیت می‌كند.

52-تزیپورا لیونی ( معاون نخست وزیر و وزیر خارجه اسراییل)
او قصد دارد برای انتخابات نخست وزیری آینده تلاش كند. لیونی پیشتر برای موساد كار می‌كرده است. او انتقادهای تند و تیزی از اولمرت مطرح كرده است.

53-دومنیك سنكیه (مدیر عامل Axa Private Equity ) فرانسه
او با حضور خود در راس امور اجرایی این كمپانی را با مبلغ 140 میلیارد دلار در سال 1997 به پنجاه درصد دارایی امروزی رسانده است.

54-امی پاسكال (رییس سونی پیكچرز اینترتینمنت) ایالات متحده
مسوول تمامی بخش‌های مربوط به تجارت استودیوها از جمله ماركتینگ و توزیع. كاری كه تنها در ایالات متحده خلاصه نمی‌شود و ابعادی جهانی دارد.

55-آرسالا برنز (رییس زایراكس) ایالات متحده
رهبر امور تحقیق و توسعه محصولات و عملیات ماركتینگ كه سال گذشته پرینتری را به بازار ارایه كرد كه كاغذهای ارزان در رنگهای سیاه وسفید تولید می‌كند.

56-هلن كلارك (نخست وزیر) نیوزلند
ممكن است به دلیل فشارهای مخالفانش خیلی زود از سمت خود كنار رود و حتی رهبری حزبش را هم از دست بدهد. به دلیل وجود نیروهای نیوزلند در افغانستان رابطه خوبی با ناتو دارد.

57-لورا دسموند (مدیر عامل استاركام مدیا وست) ایالات متحده
یكی از جوانترین مدیران تبلیغاتی كه جانشین رنتا مك كان شد و درفستیوال كن امسال هم عضو هیات داوران بود. هر چند كه در این كسوت چندان خبرساز نبود.

58-ملكه الیزابت دوم ( ملكه) انگلیس
از 56 سال قبل با دهها نخست وزیر انگلیس كار كرده و با اینكه 82 سال سن دارد قصد كناره گیری ندارد و وظایف اصلی وسفرهای كاری خود را كماكان انجام می‌دهد.

59-مایاواتی كوماری ( وزیر اعظم اوتارپرادش) هند
متعلق به پرجمعیت‌ترین ایالت هند برای احراز پست نخست وزیری تلاش می‌كند و پیش‌بینی می‌شود كه رقابت سنگینی در انتظار او باشد.

60-جودی مك گرث (رییس و مدیر ‌ام تی وی) ایالات متحده
مك گرث تلاش می‌كند تا‌ام تی وی در رقابت با مای اسپیس و یوتیوب موفقیت خود را در شبكه اینترنت هم تضمین كند. ام‌تی‌وی همچنان حرف اول را در موسیقی و رسانه می‌زند.

61-مردیت ویرا (مجری تودی شو، ان بی‌سی) ایالات متحده
از سپتامبر 2006 به ان بی‌سی نیوز تودی پیوست و 160 برنامه از 175 قسمت سالانه چه كسی می‌خواهد میلیارد باشد را اجرا كرد.

62-كیتی كوریس ( مجری سی بی‌اس نیوز) ایالات متحده
سال 2006 اولین بخش خبری عصرگاهی یك زن را در تاریخ آمریكا اجرا كرد و شایعه شده كه تا قبل از مهلت اتمام قراردادش در سال 2011 از سی بی‌اس خارج خواهد شد.

63-باربارا والترز ( فرستاده‌ای بی‌سی نیوز) ایالات متحده
اولین زنی كه یك شبكه خبری را هدایت كرده و كتاب خاطراتش امسال جزو پرفروش ترین آثار حال حاضر آمریكاست. و بحث‌های مختلفی برانگیخته است.

64-سالی كراوچك ( رییس ولت منیجمنت سیتی) ایالات متحده
كراوچك 2 تریلیون دلار سوددهی دارد و سال گذشته درآمدهای خالص آن 37% افزایش داشته‌اند. او رتبه شصت و چهارم جدول را به دست آورده است.

65-دیان ساویر ( مجری‌ای بی‌سی نیوز) ایالات متحده
9 سال از دوران كاری خود را در سی بی‌اس گذراند و اولین زنی است كه مجری برنامه شصت دقیقه معرفی شد. برنامه‌ای كه در آمریكا جزو پرطرفدارترین‌هاست.

66-الن جانسون سیرلئاف(رییس جمهور) لیبی
2006 اولین زن دموكراتی بود كه در آفریقا ریس جمهور شد كه به زن آهنین معروف است. با تلاشهای او صندوق بین‌المللی پول روابط خود را با لیبریا عادی كرد

67-جنیس فیلدز ( معاون مك دونالد) ایالات متحده
او كه از 22 سالگی در مك دونالد كار می‌كند مسوولیت نظارت بر عملكرد 13800 شعبه این رستوران را در ایالات متحده برعهده دارد

68-ژانگ زین ( مدیر عامل و موسس سوهو) چین
بعد از پایان تحصیلات در خارج از كشور سال 1995 همراه همسرش به چین بازگشت و سوهو را كه رهبر توسعه صنعت تجاری در مركز پكن محسوب می‌شود را تاسیس كرد.

69-زاها حدید (موسس زاها حدید موزه طراحی) انگلیس
متولد بغداد اولین زنی است كه موفق به دریافت جایزه معماری پریتزر پرایز در سال 2004 شده و به جاه طلبی شهرت دارد. او در رتبه شصت و نهم جدول قرار دارد.

70-یانگ میان( رییس هایر) چین
یكی از قدرتمندترین زنان چین در عرصه تجارت مدیر چهارمین تولید كننده لوازم منزل جهان است. جایی كه رقابت در تجارت بسیار سنگین دنبال می‌شود.

71-تارجا هالونن (رییس جمهور) فنلاند
درحال حاضر روی پروژه تمیز كردن دریای سیاه و حفظ محیط زیست متمركز شده و چون فنلاند امسال ریاست سازمان امنیت و همكاری اروپا را برعهده دارد می‌خواهد نقش خود را به بهترین شكل ایفا كند

72-روتا جینسبورگ ( قاضی دادگاه عالی) ایالات متحده
او كه از سال 1993 در این دادگاه است به خاطر حكمهایی كه آزادانه در مورد مظنونان به تروریست، حق مالكیت اسلحه و مجازات مرگ صادر كرده به شهرت رسیده است

73-هیون جونگ اون ( رییس هیوندا گروپ) كره جنوبی
خانه‌داری كه سال 2003 بعد از خودكشی همسرش كه متهم به انتقال صدها میلیون دلار از داراییهای دولتی به كره شمالی شده بود به قدرت رسید.

74-مری مك آلیز (رییس جمهور) ایرلند
با حضور او رشد اقتصادی این كشور قابل توجه بود و شاید به همین دلیل ساكنان ایرلند در رای گیری ماه ژوئن به قرارداد لیسبون رای منفی دادند. او برای صلح میان دو ایرلند تلاش زیادی انجام می‌دهد.

75-گولر سابانسی (رییس سابانسی هولدینگ) تركیه
قدرتمندترین زن تركیه در زمینه تجاری سال 2004 به این سمت انتخاب شده و ش او با پارتنرهای اسپانیایی وژاپنی خود برای ساخت تاسیسات هسته‌ای برابری می‌كند.

76-درو گیلپین فاوست ( رییس دانشگاه هاروارد) ایالات متحده
جولای 2007 به عنوان اولین رییس زن دانشگاه هاروارد معرفی شد و با 35 میلیارد دلار بیشترین میزان سرمایه ممكن را در میان دانشگاههای آمریكایی دراختیار دارد.

77-لیز‌ام وبر (رییس مت لایف) ایالات متحده
با ورود او در راس امور درآمدهای وبر 50 % افزایش را نشان داد و درآمد گروه او درسال گذشته 19 میلیارد دلار برآورد شده است كه موفقیت بزرگی به شمار می‌رود.

78-دورا باكویانیس ( وزیرامور خارجه) یونان
بالاترین رتبه را در میان زنان سیاستمدار تاریخ یونان دارد و شهردار سابق آتن است. و بابت این شغل معروفیت و محبوبیت زیادی در این شهر دارد.

79-بت بروك (معاون جهانی ارنست و یانگ) ایالات متحده
او دراین موسسه تحقیقاتی نظرسنجی دیدگاههای سیاسی خود را هم به اجرا می‌گذارد و برنامه‌های درازمدتی در امر سرمایه گذاری و مدیریت دارد.

80-لی میونگ هی (Shinsegae Group) كره جنوبی
ثروتمندترین زن كره مدیریت این كمپانی لوازم خانگی را دراختیار دارد وشركت او قصد دارد تا با توسعه فعالیت‌هایش در چین تا 4 سال دیگر یكی از ده عرضه كننده برتردر سراسر جهان شود.

81-سوزان‌ام ایوی ( مدیر رینولدز امریكن) ایالات متحده
بعد از سال‌ها حضور در بازار تنباكو اولین زنی است كه رهبری یك كمپانی ساخت سیگار را در سال 2004 در ایالات متحده در دست گرفت.

82-نانسی مك كینستی ( مدیر عامل ولترز كلاور) هلند
به رغم افت سهام بورس ولی مك كینستی همچنان با 4/5 میلیارد دلار فروش این انتشاراتی هلندی در سال 2007 بی‌رقیب می‌ماند.

83-جنت ال رابینسون( مدیر عامل نیویورك تایمز) ایالات متحده
سال سختی را آغاز كرده چراكه نیویورك تایمز ژانویه گذشته كمترین میزان درآمد ممكن را از سال 2002 تا كنون ثبت كرد. روزنامه‌ای كه به طرفداری از دموكرات‌ها شهره است.

84-مارگارت چان( مدیر سازمان سلامت جهانی) سوییس
در دومین سال از دوره شش ساله خود قرار دارد و اولین موقعیت شغلی او سال 2003 در نقش رییس اداره حفاظت محیط بشری بود.

85-كلارا فورس ( مدیر عامل بورسش لندن) انگلیس
اولین زنی كه مدیریت بورس لندن را برعهده داشته است. گفته‌های او همواره مورد توجه رسانه‌های انگلیسی بوده است و جزو مدیران موفق این حوزه به‌شمار می‌رود.

86-الن كولمن (معاون مدیرعامل دو پونت) ایالات متحده
حرفه خود را دربخش مدیریت دارویی آغاز كرده و اولین زنی است كه در تاریخ 206 ساله این كمپانی به سمت ریاست انتخاب می‌شود.

87-سوازن دسموند هلمان ( رییس جنتك) ایالات متحده
در كمیته اجرایی این شركت عضویت دارد و به این كمپانی كمك كرده تا درآمدهای خود را دوبرابر افزایش یافته ببیند. اتفاقی كه در مدتی كوتاه به وقوع پیوسته است.
اوا چنگ (مدیر بخش چین آسیای جنوی آموی) چین
سال 1977 به عنوان منشی در آموی هنگ كنگ كار خود را آغاز كرد و حالا 40% از فروش جهانی این كمپانی تحت مدیریت او حاصل می‌شود.

88-اوراچنگ(مدیر بخش چین آسیای جنوی آموی)چین 
به عنوان منشی در آموی سال 1997كار خود را آغاز كرد و حالا 40% از فروش جهانی این كمپانی تحت مدیریت او حاصل می‌شود.

89-ماها الغونیام (رییس گلوبال اینوستمنت هاوس) كویت

علاقه خاصی به گسترش بازار سرمایه گذاری در خاورمیانه دارد و با 5 میلییارد سرمایه كمپانی تحت پوشش اوبزرگترین بانك غیردولتی خصوصی سرمایه گذاری در خاورمیانه است.

90-كریستینا گولد(مدیرعامل وسترن اونیون) ایالات متحده
بزرگترین كمپانی جابجایی پول را اداره می‌كند و نقش اصلی را در زندگی آمریكاییهای مهاجر دارد و به همین دلیل اخیرا نام آن در موضوع مهاجرت غیرقانونی به خاك آمریكا هم دخالت داده شده است.

91- كریستین امانپور( گزارشگر ارشد سی ان ان) ایالات متحده
بزرگترین رویدادهای خبری سالهای قبل را در سی ان ان گزارش داده كه از جمله آنها می‌توان به طوفان كاترینا و اولین انتخابات عراق و یا انفجارهای لندن و مادرید اشاره كرد.

92-پاملا نیكلسون ( رییس اینترپرایز رنت كار) ایالات متحده
این شركت او را آگوست امسال به این سمت برگزید كه تا قبل از این نقش معاون را برعهده داشت. اینترپرایز در حال حاضر با 12 میلیارد درآمد از سوی خانواده تیلور رهبری می‌شود.

93-آن مور ( رییس، مدیرعامل تایم) ایالات متحده
مدیریت بزرگترین مجله‌ای كه در آمریكا منتشر می‌شود را عهده‌دار است كه درآمدی بالغ بر 5 میلیارد دلار دارد. هفته‌نامه‌ای كه مخاطبانی بی‌شمار در سراسر جهان دارد.

94-شارون آلن (رییس Deloitte Services) ایالات متحده

یك حسابدار سابق این شركت كه سال 2003 اولین زنی بود كه به بالاترین سمت ممكن در این كمپانی رسید. او در رتبه نود و چهارم قرار دارد.

95-جینگ اولریش(رییس JPMorgan Chase Equities) چین

او به سرمایه گذاران بین‌المللی كمك می‌كند تا بازار زادگاه او هنك كنگ را بهتر بشناسند و سرپرستی وزارتخانه‌های و بخشهای سرمایه گذاری خارجی را رهبری می‌كند.

96-ملكه رانیا عبدالله ( ملكه) اردن
بسیار سفر می‌كند و طرفدار رفاه كودكان و نفی خشونت علیه زنان و برابری اجتماعی و محیط زیستی است. او در شمار معدود زنان اهل خاورمیانه این فهرست است.

97-ویرجینیا رامتی ( معاون رییس‌ای بی‌ام ) ایالات متحده
درآمد سالانه این شركت 18 میلیارد دلار بوده كه رامتی در آن نقش مشاوره و مدیریت نرم افزاری را برعهده دارد و نقش او در این شركت و موفقیت‌هایش استراتژیك است.

98-جئورجینا رینهارت ( مالك هانكاك پروسپكتینگ) استرالیا

اولین زن میلیاردر استرالیا بیشتر این ثروت را مدیون درآمدهایی است كه كمپانی متعلق به پدرش از طریق كشف ذخایری نظیر اورانیوم و الماس و طلا و مواد معدنی دیگر انجام می‌دهد.

99-كیران مازومدار شاو (رییس و مدیركل بیوكون) هند

بیوكون را 1978 با یك شركت كوچك ایرلندی تاسیس كرد كه امروز بین بیست كمپانی بیوتك جهان محسوب می‌شود و در ساخت داروهایی همچون انسولین و داروهای ضد سرطانی فعالیت می‌كند.

100-پائولا راسپوت رینولدز ( مدیرعامل سافكو) ایالات متحده
سال 2006 دراوین سال كار او در رینولدز درآمدخالص این شركت به ركود 27% رسید اگرچه سال قبل با 20% كاهش افت محسوسی داشت.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 13 دی 1388    | توسط: Gharibeh - khazan    |    | نظرات()